Blog
PREPORUKE, ISKUSTVA I NOVOSTI
ROSEMARY JOURNAL
Pročitaj naše preporuke i pronađi razne popuste
Tipovi kože – način utvrđivanja i preporuke proizvoda
Suha koža lica je stanje s kojim se u nekoj fazi života susretne većina žena. Iako je sasvim uobičajena, manifestira se pojavom različitih, neuobičajenih simptoma, uglavnom neugodnih. Najučestaliji su osjećaj zategnutosti, crvenilo (često poslije tuširanja), ispucalost i svrbež.
Problem suhe kože lica nije samo u tome što se ovi neugodni simptomi pojavljuju, već i u tome što se pojavljuju iz različtih razloga, često variraju i smjenjuju se. Zbog toga se nerijetko dogodi da osobe koje imaju problem izgube i strpljenje i novac prije nego što nađu rješenje.
Upravo zato smo smo kreirali ovaj vodič za njegu suhe kože lica – da biste svi koji ste se susreli s ovom pojavom razumjeli njene uzroke i počeli prakticirati adekvatnu njegu. Samo na taj način moći ćete zauvijek reći zbogom suhoj koži lica.
Razumijevanje tipova kože ključ je za odabir odgovarajućih proizvoda koji će joj pružiti pravilnu njegu. Na primjer, masna koža traži reguliranje sebuma, dok će suvoj koži goditi hidratantni proizvodi. U ovom tekstu ćemo razjasniti koji su glavni tipovi kože i kako pravilno birati proizvode koji odgovaraju vašim potrebama.
Tipovi kože – osnovna podjela
Postoje različite klasifikacije osnovnih tipova kože. Sve one se, ipak, zasnivaju temelje na jednoj stvari a to je sebum, odnosno količina prirodnog ulja koje koža proizvodi. Ovisno od ovog čimbenika, već dio svjetske znanstvene zajednice (uključujući Američku dermatološku akademiju ADD) smatra da postoji 5 osnovnih tipova kože:
- Normalna koža
- Suha koža
- Masna koža
- Mješovita koža
- Osjetljiva koža
Svaki od ovih tipova kože zahtijeva specifičnu njegu koja će količinu sebuma i prateća stanja regulirati na optimalan način. Povrh svega, činjenica je i da se tipovi kože mijenjaju tijekom života. Dakle, nerealno je očekivati da ćete pronaći jednu kremu za lice i da ste time riješili problem za do kraja života.
U biti, njegu lica treba shvatiti kao maratonsku trku. Određivanje tipova kože je sam početak – ono što se događa u prvih 100 m.
Krenimo.
Normalna koža
Normalna koža kao tip kože je uravnotežena, s prirodnom hidratacijom i zdravim izgledom. Karakterizira je glatka tekstura, bez vidljivih nesavršenosti. Osoba s normalnom kožom obično se osjeća ugodno, kao da licu nije potrebna doslovno nikakva njega.
Kako prepoznati normalnu kožu:
- Umjerene pore
- Nema mrlja
- Nije ni masna ni suha na dodir
- Lice ne sjaji pretjerano
- Meka tekstura
- Izostanak akni, iritacija, crvenila
Važno je napomenuti da će normalna koža s godinama vrlo vjerojatno postati suha. Dakle, iako nema nikakve problematične osobine, iznimno je bitno pratiti njene promjene i njegovati je u skladu s njima.
Suha koža
Suha koža proizvodi malo sebuma. Njegova uloga je da koži daje prirodnu masnoću i da spriječi gubitak vlažnosti. Zbog toga, kad je sebuma malo koža se prebrzo suši, narušava se barijera kože i koža postaje osjetljiva na sve vanjske utjecaje.
Suhu kožu kao jedan od tipova kože prepoznat ćete na sljedeći način:
- Jedva vidljive pore
- Osjećaj zategnutosti lica
- Crvenilo, često nakon tuširanja ili boravka na hladnom
- Ljuštenje i perutanje
- Svrbež
- Vidljive bore
Ako ste iz ovih redova već prepoznali da imate suhu kožu lica, dodatne detalje o uzrocima i mjerama koje možete poduzeti pronaći ćete ovdje.
Masna koža
Masna koža proizvodi višak sebuma. Zbog toga, ona je masna na dodir i izgled. Također, često dolazi do zapušenih pora koje, ako se lice ne čisti i ne tretira na adekvatan način, mogu izazvati različite probleme – od akni do ljuštenja kože.
Masnu kožu kao jedan od tipova kože imate ako na licu primjećujete sljedeće osobine:
- Pore su vidljive
- Koža sjaji
- Lice je masno na dodir, osobito u T zoni (nos i iznad obrva)
- Javljaju se prištići, miteseri, akne
- Koža je općenito debela, i na licu se ne vide krvne žile
- Izostanak bora
Masna koža lica čest je problem u pubertetskom dobu. Zbog akni i crvenila koji je karakteririraju, mladi ljudi se osjećaju nesigurno i često se povlače se u sebe. Međutim, upravo takve osobe mnogo ranije od svojih vršnjaka nauče da vode računa o svom licu. To im garantira lijepu i zdrvu kožu u kasnijem dobu.
Mješovita koža
Mješovita koža je jedan od najčešćih tipova kože. Kao što ime kaže, karakterizira je kombinacija osobina normalne, suhe i masne kože, ovisno od dijela lica.
Kao jedan od tipova kože prepoznat ćete je po sljedećim osobinama:
- Općenito meka i sjajna
- T zona masnija od drugih dijelova lica
- Pore vidljive na nosu, na ostalim dijelovima lica gotovo sasvim nevidljive
- Često suhi obrazi
- Pepeljast podton kože na određenim dijelovima lica
- Iznimna osjetljivost na vremenske uvjete, stres i hormonske promjene
Upravo zbog ovako raznovrsne kombinacije vrlo promjenjivih osobina, određeni dermatolozi tvrde da mješovita koža nije tip već stanje kože. Njihov stav je da je mješovita koža zapravo izazvana agresivnom higijenom ili nedovoljnom hirdratacijom prirodno suhe ili masne kože.
Bilo kako bilo, mješovita koža kao jedan od tipova kože zaista zahtijeva specifičnu njegu.
Osjetljiva koža
Osjetljiva koža je specifična među tipovima kože. Naime, slično kao i mješovita koža, osjetljiiva koža prirodno može biti suha, masna ili normalna. Međutim, za razliku od standardnih tipova kože, definira je iznimna osjetljivost na mnoštvo faktora. U njih spadaju:
- Suh vazduh
- Klor u vodi
- Zagađenje
- Sastojci kozmetičkih proizvoda
- Stres
- Alergije
- Konzervansi iz hrane
- Hormoni itd.
Zbog izloženosti nekom ili više ovakvih trigera, osjetljiva koža će reagirati crvenilom, svrbežom, suhoćom i vrlo često žarenjem tj. osjećajem da koža gori.
U tretiranju ovakve kože osnovno je ustanoviti uzroke stanja, te njegu prilagoditi načinu na koji okidač izaziva štetu.
Tipovi kože – način utvrđivanja
Ukoliko vam osobine različitih tipova kože koje smo do sad naveli nisu dovoljne da odredite koji je vaš tip kože, postoje testovi koje možete provesti unutar svog doma. Navest ćemo 2 najjednostavnija i najučinkovitija.
- Promatranje: Metoda „promatraj i čekaj“ pomaže vam da otkrijete svoj tip kože pažljivim promatranjem nakon čišćenja lica. Za početak, operite lice sredstvom za čišćenje i osušite ga tapkanjem mekanim ručnikom. Zatim pričekajte 30 minuta i detaljno pregledajte kožu u ogledalu.
Ako primijetite da se cijelo lice sjaji, vjerojatno imate masnu kožu. Ako je koža zategnuta, gruba ili se ljušti, to ukazuje na suhu kožu. Sjaj samo u T-zoni (čelo, nos i brada) znak je mješovite kože. Ako vaša koža izgleda hidratizirano, bez suhoće ili masnog sjaja, to znači da imate normalan tip kože.
- Upijajuće maramice: Ova metoda takožer uključuje pranje lica, sušenje tapkanjem i čekanje 30 minuta. Nakon toga, nježno pritisnite upijajuće maramice na različite dijelove lica. Držite maramicu prema svjetlu kako biste provjerili tragove masnoće.
Ako je papir upio puno ulja s cijelog lica, imate masnu kožu. Ako masnoće nema ili je vrlo malo, vaša je koža suha. Ako ulje ostane samo na dijelovima T-zone, imate mješovitu kožu. Minimalna količina masnoće na svim dijelovima lica ukazuje na normalan tip kože.
Ove jednostavne metode pomoći će vam da odredite svoj tip kože, a redovi ispod dat će vam upute o tome koje proizvode treba da koristite i kako.
Tipovi kože i njega – šta koristiti a šta izbjegavati
Činjenica je da tipovi kože postoje. Ipak, iznimno je bitno naglasiti da je svaka koža jedinstvena. Zato je bitno poznavati je, pomno je pratiti i, oslanjajući se znanstvene spoznaje i zdrav razum, birati najefikasniju i najzdraviju njegu. Mi preporučujemo da to bude organska njega koja ne sastoji nikakve štetne tvari.
S tim u vezi, slijedi detaljan pregled sastojaka i praksi trebate izbjegavati, za svaki tip kože posebno.
TIPOVI KOŽE | PRAKSE I SASTOJCI KOJE TREBA IZBJEGAVATI |
Normalna koža | Izbjegavajte sulfate, parabene i alkohol jer mogu narušiti prirodnu ravnotežu kože. Fokusirajte se na blage, hidratantne proizvode s prirodnim sastojcima poput aloe vere ili hijaluronske kiseline. |
Suha koža | Izbjegavajte često čišćenje, posebno agresivnim sredstvima za čišćenje, te proizvode s alkoholom i umjetnim mirisima jer mogu dodatno isušiti kožu. Akcenat njege je hidratacija i obnova- kreme i serumi bogati hijaluronskom kiselinom, ceramidima i uljima poput argana ili badema te maslacima poput shea maslaca. |
Masna koža | Ključno je regulirati sebum. Izbjegavajte guste kreme i ulja koja zapušavaju pore. Klonite se silikona i mineralnih ulja. Birajte salicilnu kiselinu i niacinamid. Koristite lagane gelove ili serume s prirodnim sastojcima poput čajevca ili hamamelisa koji reguliraju lučenje sebuma. |
Mješovita koža | Izbjegavajte proizvode koji isušuju masne dijelove, poput jakih tonika s alkoholom, jer to može izazvati prekomjerno lučenje sebuma. Fokusirajte se na balansirane formule koje sadrže niacinamid ili hijaluronsku kiselinu, ulje jojobe i alobeveru. |
Osjetljiva koža | Izbjegavajte parabene, sulfate, umjetne mirise i esencijalna ulja koja mogu izazvati reakcije. Potražite azelaičnu kiselinu. Koristite hipoalergene proizvode s blagim sastojcima poput zobi, kamilice ili pantenola. |
Sve ove mjere dat će iznimno brze i dobre rezultate kada počnete da ih provodite pažljivo i redovito, posebno ako se odlučite za zdravu kozmetiku bez bilo kakvih agresivnih tvari.
Svakako, rutinu za njegu kože u konačnici ćete formirati tako što ćete se informirati na pouzdanim stranicama (mi smo jedna od njih) i probavati proizvode.
Naš savjet za kraj je da pri biranju i probavanju proizvoda prema tipovima kože obavezno obratite posebnu pažnju na njegu područja oko očiju. Bez obzira na tipove kože, taj dio lica je uvijek najosjetljiviji. Čuvati ga danas najveći je zalog za budućnost koji trenutno možete dati svojoj koži.
podjeli s prijateljima:
ROzmeri
owner & founder
Rosemary je ostvarenje dugogodišnjeg sna poduzetnice Rozmeri Fanuko. Rozmeri je prepoznala vrijednosti brendova i osobno se uvjerila u učinke koje donosi kozmetika kreirana sa zdravim sastojcima, lišena agresivnih supstanci koje dugoročno ne djeluju dobro na kožu i organizam.
pročitaj i ostalo
OZNAKE
-
0% štetnih tvari
ajuverdski čajevi
Aloe vera
argan
Ayurveda
balans čvrstoće i elastičnosti
baobab
Dezedoransi
Dezedoransi bez aluminija
Drevne tajne u službi zdravlja
duh i tijelo
Holistički sustav liječenja
kokos
kreme za kosu
MAKEUP
Mentalno zdravlje
nega kose
NJEGA KOŽE
NJEGA LICA
oralna higijena
paste bez fluora
Pogodniji za osjetljiviju kožu
pozitivne emocije
prednosti istočnjačke medicine
prirodna kozmetika
Prirodni dezodoransi
PRIRODNI PROIZVODI
Prirodno zdravi zubi
ricinus
Rosemary cosmetics preporuke
SALT & STONE
Serumi protiv bora
Serumi za akne
Serumi za eksfolijaciju
serumi za lice
Serum za hidrataciju
stanje blagostanja
strugalice za jezik
tipovi kose
tipovi kože
već 5.000 godina vraćaju životnu snagu i volju
yoga
zdravo rješenje za vaš pazuh
zdravo stiliziranje kose