PREPORUKE, ISKUSTVA I NOVOSTI

ROSEMARY JOURNAL

Pročitaj naše preporuke i pronađi razne popuste
Suha koža lica traži posebnu njegu. Obnovite kožnu barijeru uz blage gelove, hijaluron, vitamin E i skvalan. Formirajte rutinu koja funkcionira.

Suha koža lica – šta je uzrokuje, kako je prepoznati i njegovati

Suha koža lica je stanje s kojim se u nekoj fazi života susretne većina žena. Iako je sasvim uobičajena, manifestira se pojavom različitih, neuobičajenih simptoma, uglavnom neugodnih. Najučestaliji su osjećaj zategnutosti, crvenilo (često poslije tuširanja), ispucalost i svrbež.

Problem suhe kože lica nije samo u tome što se ovi neugodni simptomi pojavljuju, već i u tome što se pojavljuju iz različtih razloga, često variraju i smjenjuju se. Zbog toga  se nerijetko dogodi da osobe koje imaju problem izgube i strpljenje i novac prije nego što nađu rješenje.

Upravo zato smo smo kreirali ovaj vodič za njegu suhe kože lica – da biste svi koji ste se susreli s ovom pojavom razumjeli njene uzroke i počeli prakticirati adekvatnu njegu. Samo na taj način moći ćete zauvijek reći zbogom suhoj koži lica.

Suha koža lica – kako je prepoznati

Suha koža lica često se prepozna tek kad neugodu postane teško ignorirati. Međutim, jedan od prvih znakova najčešće je osjećaj da se koža prekomjerno zateže pri svakom pokretu lica, posebno u hladnijim mjesecima. Također, specifičan je osjećaj peckanja prilikom nanošenja uobičajenih proizvoda za njegu. Ovo je znak da je zaštitna barijera kože oslabljena.

U ostale znake suhe kože lica spadaju:

  • Pojava sitnih, jedva vidljivih pukotina. Primijetit ćete ih tako što koža postaje hrapava pod prstima.
  • Perutanje koje je vidljivo golim okom. Može se javiti bilo gdje na licu, vrlo često na rubovima usana.
  • Tamnije, grube mrlje, najčešće na obrazima i oko nosa, koje odaju doajm umora i neujednačenosti tena.

Također, u simptome spadaju i crvenilo, naglašeno ljuštenje kože i svrbež.

Prepoznavanje ovih detalja može biti ključno za rano reagiranje i odabir odgovarajuće njege – jer što duže suha koža ostane zanemarena, to će simptomi postajati izraženiji i teži za tretiranje.

Suha koža lica nije isto što i dehidrirana koža

Da biste adekvatno njegovali svoje lice, bitno je razlikovati 2 pojma – tip kože i stanje kože.

  • Suha koža lica kao tip kože: radi se o koži koja prirodno proizvodi manje sebuma (lojne žlijezde slabije rade). Takva koža kontinuirano pati od manjka masnoće koja joj je potrebna da zadrži vlagu. Bez dovoljno vlažnost i masnoće, koža ne može izgraditi snažnu barijeru. Zbog toga, ona postaje osjetljiva na sve vanjske utjecaje. Učestalo se javlju osjećaj zatezanja i hrapavost.
  • Suha koža kao stanje kože: zbog promjene temperature, godišnjih doba ili vanjskih uvjeta generalno, koža može postati periodično suha. Također, zbog preagresivnih sredstava za čišćenje lica ili uopćeno neadekvatne njege, prirodno masna koža može poprimiti izgled suhe kože lica. U tom slučaju, radi se o dehidriranoj koži.

Bitno je znati utvrditi da li je suhoća stanje ili tip kože. Od toga ovise preparati koje ćete koristiti kao i vremenski perod njihovog primjenjivanja.

Suha koža lica traži posebnu njegu. Obnovite kožnu barijeru uz blage gelove, hijaluron, vitamin E i skvalan. Formirajte rutinu koja funkcionira.

Što izaziva suhu kožu lica

Suha koža lica javlja se iz mnogo razloga.  Oni se dijele na unutarnje i vanjske, u zavisnosti od toga da li se suha koža lica javlja kao posljedica unutarnjih fizioloških procesa, ili vanjskih faktora. Nabrojat ćemo osnovne i pojasniti način na koji  djeluju.

Genetski faktori

Genetika igra ključnu ulogu u predispoziciji za suhu kožu, jer određuje količinu prirodnih ulja i lipida koje vaša koža proizvodi. Ako u obitelji postoji povijest suhe kože lica, velika je vjerojatnost da ćete i vi naslijediti sklonost ovoj pojavi, bez obzira na vanjske čimbenike.

Vremenski uvjeti

Vremenski uvjeti snažno utječu na stanje kože lica, posebno na njezinu razinu hidratacije. Hladan zrak i vjetar tijekom zime isušuju kožu, dok centralno grijanje dodatno pogoršava situaciju uklanjanjem vlage iz prostora. S druge strane, ljetne vrućine, klimatiziran zrak i izloženost soli ili kloru tokom kupanja također mogu oštetiti zaštitnu barijeru kože, ostavljajući je osjetljivom i sklonom suhoći.

UV zračenje

UV zračenje oštećuje prirodnu zaštitnu barijeru kože, ubrzavajući gubitak vlage i ključnih lipida. Dugotrajna izloženost UV zrakama smanjuje sposobnost kože da zadrži vodu, što je čini sklonijom suhoći, perutanju i prijevremenom starenju. Osim toga, UV zračenje uzrokuje upalne procese koji dodatno narušavaju njezinu strukturu, ostavljajući kožu osjetljivijom i podložnijom iritacijama.

Dob

Suha koža lica javlja se i kao proces prirodnog starenja. Kako starimo, naša koža proizvodi sve manje prirodnih ulja i samim tim postalje suvlja. Istraživanja  pokazuju da se suha koža javlja kod čak 55% osoba starijih od 65 godina.

Neadekvatna njega

Korištenje preagresivnih sredstava za čišćenje lica, seruma za eksfolijaciju pa čak i krema koje ne odgovaraju vašoj koži, bila ona suha ili masna po tipu, može izazvati suhu kožu lica, perutanje pa čak i akne.

Osim ovih čimbenika, suhu kožu lica mogu izazvati i promjene u hormonalnom statusu, loše navike poput pušenja, nezdrava prehrana (lišena esencijalih kiselina, vitamina i minerala) kao i korištenje određenih lijekova (najčešće kortikosteroida, antihistaminika i antireumatika).

Ukupno gledano, djeluje kao da je suha koža lica nešto što je gotovo nemoguće izbjeći. Realno stanje je pak potpuno drugačije. Da biste izbjegli suhu kožu lica potrebno je samo uvesti adekvatnu njegu.

Kako njegovati suhu kožu lica

Bez obzira da li je vaša koža suha konstantno ili periodično, postoje principi kojih se trebate primjenjivati kako biste ovu pojavu tretirali na adekvatan način. Neki od njih odnose se na način života, a drugi na proizvode koje trebate uvesti u svakodnevnu uporabu.

Krenimo redom.

AKTIVNOST RAZLOG
Izbjegavajte vrući vodu Vruća voda uklanja prirodne lipide s površine kože, smanjujući njenu sposobnost zadržavanja vlage.
Čistite lice blagim sredstvima Upotreba blagih čistača bez agresivnih sastojaka sprječava narušavanje zaštitne barijere kože.
Ne čistite lice previše često Pretjerano čišćenje smanjuje prirodnu hidrataciju kože i može izazvati suhoću i nadraženost.
Koristite kreme i serume Hidratantne formule s ceramidima, hijaluronskom kiselinom i glicerolom pomažu u obnavljanju vlage i zaštiti kože.
Koristite zaštitu od sunca Nanošenje krema sa SPF faktorom sprječava oštećenja od UV zračenja koja pogoršavaju suhoću.
Izbjegavajte začinjenu i konzerviranu hranu Ova hrana može uzrokovati upale i dehidraciju kože, pogoršavajući njenu suhoću.

Za uvođenje ovih mjera neće vam trebati puno vremena ni truda, a dat će ogroman rezultat na vašem putu prema otpornoj i zdravoj koži.
Slijede detaljnija upustva o proizvodima od kojih treba formirati rutinu za njegu suhe kože lica.

Proizvodi za njegu suhe kože lica

Proizvodi koje treba koristiti za suhu kožu lica u velikoj mjeri se razlikuju od proizvoda koji se koriste za druge tipove i stanja kože. U biti, radi se o tome da je suhoj koži lica narušena lipidna barijera i to je kožu čini osjetljivom i reaktivnom. To znači da će joj agresivna sredstva za čišćenje ili kreme koje sadrže sastojke koji reguliraju lučenje sebuma (poput salicilne kiseline) nanijeti dodatnu štetu.

Iz tog razloga potrebno je odabrati proizvode namijenjene suhoj koži lica, kako za higijenu, tako i za njegu. Najjednostavnije rješenje je odabrati organske proizvode za  njegu suhe kože lica. Na ovaj način ne samo da ćete nahraniti svoju suhu kožu, već ćete je sačuvati od nezdravih tvari koje su u konvencionalnim kozmetičkim proizvodima prisutne u većoj ili manjoj mjeri. Pozitivni učinci bit će samim tim biti trajniji i prije vidljivi.

Rutina za suhu kožu lica

Rutina za suhu kožu lica mora biti jednostavna. Suha koža je ujedno i nadražena i previše proizvoda i sastojaka u svakodnevnoj njezi kože moglo bi izazvati kontraefekt. Imajujći to u vidu, navest ćemo osnovne korake u njezi suhe kože lica kao i korisne sastojke koje u njima treba da potražite.

  1. Sredstvo za čišćenje lica

Odabrati nježan gel za čišćenje lica na uljanoj bazi. Potražiti sastojke poput hijaluronske kiseline, ceramida, skvalana ili glicerina. Od biljnih sastojaka koristit će vam kurkuma, neven, ruzmarin i razna biljna ulja.

  1. Serumi

Suha koža traži vlagu i masnoću. Dakle, njegujte je serumima za hidrataciju koji sadrže hijaluronsku kiselinu, skvalan, niacinamid, vitamin A, B, E i biljna ulja. Preporučujemo potražite proizvod koji sadrži i ulje marakuje, moringe, konoplje ili badema.

  1. Krema za lice

Bilo da se radi o dnevnoj ili noćnoj njezi, bitno je odabrati hranjivu hidratantnu kremu koja ne zapušava pore i ne isušuje kožu. Proizvod naravno mora biti hidratizirajući, a naša preporuka je da ne sadrži apsolutno nikakve štetne tvari. Sastojci koje preporučujemo su shea i kakao maslac, skvalan te ulje jojobe ili kadulje.

Također, poželjno je u sastavu proizvoda izbjeći umjetne mirise, sulfate, parabene, alkohole te benzoil peroksid. Iako imaju ulogu u stabilnosti, mirisu i teksturi samog proizvoda, sve ove tvari, nažalost, dodatno narušavaju barijeru kože. Istovremeno, prečesto su zastupljene čak i u proizvodima koji se reklamiraju kao oni koji će riješiti problem suhe kože lica.

Zato, ako želite biti na sigurnoj strani, jednostavno odaberite neki od naših organskih proizvoda namijenjenih suhoj koži lica.

Jer samo 100% zdravo je zaista zdravo.

podjeli s prijateljima:

ROzmeri

owner & founder

Rosemary je ostvarenje dugogodišnjeg sna poduzetnice Rozmeri Fanuko. Rozmeri je prepoznala vrijednosti brendova i osobno se uvjerila u učinke koje donosi kozmetika kreirana sa zdravim sastojcima, lišena agresivnih supstanci koje dugoročno ne djeluju dobro na kožu i organizam.

pročitaj i ostalo