PREPORUKE, ISKUSTVA I NOVOSTI

ROSEMARY JOURNAL

Pročitaj naše preporuke i pronađi razne popuste
Serumi za lice reduciraju bore, vraćaju sjaj, smanjuju nepravilnosti. Organska njega bez straha i boli. Biljni hijaluron, vitamin C, niacinamid.

Serumi za lice – Vodič za prirodno blistavu i zategnutu kožu

Serumi za lice se danas smatraju gotovo neizostavnim korakom u osnovnoj rutini njege lica. O tome koliko se koriste najjasnije govori činjenica da je vrijednost globalnog tržište seruma za lice.  u 2023. godini dosegnula nevjerojatnih 5,5 milijardi dolara. Samim tim, ne čudi što nas informacije o ovim proizvodima zasipaju sa svih strana.

Pitanje je, međutim, koje od tih informacija su točne i koji od seruma za lice zaista zaslužuju vaš novac i vrijeme.

Upravo o tome govorimo u ovom tekstu. Odgovaramo na najčešča pitanja – što su serumi za lice,  kako ih koristiti i koje odabrati, te koja su realna očekivanja od ovih proizvoda. U biti, za vas razdvajamo činjenice od marketinških trikova.

Zato, prvo čitajte, pa onda birajte.

Šta su serumi za lice i koja je njihova namjena

Serumi za lice su lagane tečne formule za njegu lica, zasnovane na ulju ili na vodi. Najčešće se kosite kao drugi korak u rutini njega lica – nakon umivanja tj. čišćenja, a prije kreme. Njihova namjena je raznolika jer tretiraju različite probleme kože, od suhoće, preko hiperpigmentacija, do akni.

U zavisnosti od toga kom su tipu ili stanju kože namijenjeni, serumi za lice sadrže različite aktivne tvari. Od krema, koje također ovise o tipu kože,  razlikuju se po 3 osnovne stvari:

  1. Koncentracija aktivnih tvari
  2. Dubina prodiranja
  3. Specifična namjena

Primjera radi, standardna hidratantna krema za lice sadrži 0,1 % do 0.5 % hijaluronske kiseline. U hidratantnom serumu za lice taj procenat iznosi 1 % do 2%.

Osim toga, sve kreme za lice imaju jednu opću namjenu, a to je očuvanje hidrolipidne barijere kože. To znači optimalan nivo vlažnosti i sebuma na površini kože.  Za razliku od krema, serumi za lice imaju specifičnu namjenu. Oni posvjetljuju kožu, smanjuju upale, hidriraju itd. ali to rade tako što prodiru u dubinske slojeve kože i djeluju iznutra.

Kako serumi za lice funkcioniraju

Kao što smo već rekli, serumi za lice funkcioniraju tako što prodiru u dublje slojeve kože i ciljano, iz dubine, tretiraju određene probleme. Zašto i kako tačno serumi za lice prodiru u kožu mnogo dublje od krema? Odgovor na ova pitanja leži u laganoj teksturi i maloj molekulskoj masi.

Da pojasnimo.

  • Molekule aktivnih tvari u serumima su i do 200 puta manje u odnosu na molekule u kremama. Tako male, one lakše prolaze do dubinskih slojeva kože.
  • Taj prolazak olakšava im činjenica da su serumi za lice tečni. To je zato što oni ne sadrže emulgatore i zgušnjivače koje kreme moraju imati jer tako stvaraju zaštitni sloj na površini kože. Tečnija tekstura garantira i lakše prodiranje i bolje upijanje.

Kada dodju do dubljih slojeva derme (drugi od ukupno 3 sloja kože), molekule aktivnih tvari na različite načine reagiraju sa stanicama i tako unapređuju opće stanje kože. Hijaluronska kiselina, na primjer, funkcionira tako što svaka njena molekula za sebe vezuje velike količine vode – čak 1000 puta svoje težine. Tako koža zadržava vlagu, dobija volumen i postaje zateguta. Po sličnim principima funkcioniraju i druge aktivne tvari.

Serumi za lice reduciraju bore, vraćaju sjaj, smanjuju nepravilnosti. Organska njega bez straha i boli. Biljni hijaluron, vitamin C, niacinamid.

Koje vrste seruma za lice postoje

Postoji mnogo vrsta seruma za lice. To je zato što koža, bilo stara ili mlada, može patiti od jednog ili više različitih problema, što zahtijeva različite kombinacije aktivnih tvari u različitim omjerima.

Situaciju dodatno kompliciraju nesavjesni proizvođači. Oni određeni serum za lice reklamiraju npr. kao serum za učvrščivanje kože, a u sastavu ili uopće nemaju potrebne aktivne tvari ili ih ne sadrže u dovoljnoj količini.

Upravo zato smo odlučili da vam uz osnovne vrste seruma za lice damo informacije o tome koje aktivne tvari trebate potražiti u njima, i to pri vrhu liste sastojaka.

VRSTA SERUMA ZA LICE AKTIVNE TVARI
Serum za hidrataciju Hijaluronska kiselina, glicerin, pantenol (vitamin B5)
Serumi protiv bora Retinol (vitamin A), niacinamid (vitamin B3), peptidi, koenzim Q10
Serumi za posvjetljivanje hiperpigmentacija Askrobinska kiselina (vitamin C), glikolna kiselina, arbutin, traneksamična kiselina
Serumi za eksfolijaciju Glikolna kiselina, salicilna kiselina, mliječna kiselina
Serumi za čvršću kožu Kolagen, elastin, ceramidi, peptidi
Serumi za akne Salicilna kiselina i niacinamid (vitamin B3), cink, čajevac

Napomena: Ova tablica ne sadrži sve aktivne tvari koje serumi za lice mogu sadržati. Ipak, ako određeni serum za uklanjanje mrtvih stanica (eksfolijaciju) npr. ne sadrži ni jednu od navedenih aktivnih tvari ili se one nalaze na dnu liste, velika je vjerojatnoća da se radi o marketinškom triku.

Ovaj princip ne važi samo u jednom slučaju, a to je kad se odlučujete za najzdraviju varijantu tj. organske serume za lice. Tad možete očekivati ove ali i druge sastojke poput kakadu šljive, jojobe, ekstrakta kave, ulja divlje ruže itd.

Kako aktivne tvari u serumima za lice pomažu

Ako želite biti potpuno sigurni da ste odabrali idealan serum za lice, potrebno je znati i što točno aktivne tvari rade. Samo tako ćete moći, gledajući u sastojke, biti sigurni u to što kupujete.

Iz tog razloga, slijedi pregled aktivnih tvari i načina njihovog djelovanja.

AKTIVNA TVAR DJELOVANJE
Hijaluronska kiselina Vezuje vodu i unosi je u dublje slojeve koze, dubinski hidriračini kožu punijom i glatkom.
Glicerin Vezuje vlagu i dubinski hidrira kožu.
Pantenol (vitamin B5) Smiruje iritacije, hidrira i potiče regeneraciju kože.
Retinol (vitamin A) Uklanja bore, poboljšava teksturu i potiče obnovu stanica.
Niacinamid (vitamin B3) Smanjuje crvenilo, ujednačava ten i balansira sebum.
Peptidi Obnavljaju kožu, smanjuju bore i poboljšavaju elastičnost.
Koenzim Q10 Štiti od starenja, neutralizira slobodne radikale i poboljšava energiju stanica.
Askrobinska kiselina (vitamin C) Posvjetljuje ten, smanjuje hiperpigmentacije i potiče sintezu kolagena.
Glikolna kiselina Eksfolira mrtve stanice, zaglađuje teksturu kože i smanjuje pore.
Arbutin Ujednačava ten, smanjuje tamne mrlje i sprječava prekomjernu proizvodnju melanina.
Traneksamična kiselina Ublažava crvenilo, smanjuje hiperpigmentacije i jača barijeru kože.
Salicilna kiselina Čisti pore, smanjuje akne i uklanja višak sebuma.
Mliječna kiselina Nježno eksfolira, hidratizira i poboljšava teksturu kože.
Kolagen Poboljšava elastičnost, čini kožu čvršćom i smanjuje bore.
Elastin Održava kožu elastičnom i sprječava opuštanje.
Ceramidi Jačaju zaštitnu barijeru kože i zadržavaju vlagu.
Peptidi Potiču regeneraciju, smanjuju bore i poboljšavaju tonus kože.

Dakle, kad birate serume za lice, razmislite o tome koji problem kože želite riješiti i na osnovu tablica iznad birajte sastav seruma.

Idealno bi bilo da ti sastojci budu prirodnog, biljnog porijekla. Evo i zašto.

podjeli s prijateljima:

ROzmeri

owner & founder

Rosemary je ostvarenje dugogodišnjeg sna poduzetnice Rozmeri Fanuko. Rozmeri je prepoznala vrijednosti brendova i osobno se uvjerila u učinke koje donosi kozmetika kreirana sa zdravim sastojcima, lišena agresivnih supstanci koje dugoročno ne djeluju dobro na kožu i organizam.

pročitaj i ostalo