Blog
PREPORUKE, ISKUSTVA I NOVOSTI
ROSEMARY JOURNAL
Pročitaj naše preporuke i pronađi razne popuste
Zašto trebate odmah preći na prirodne dezodoranse
Prirodni dezodorans je jedino potpuno zdravo rješenje za vaš pazuh. Ova činjenica, iako neupitna, sama po sebi očigledno nije dovoljna. Jer nasuprot nje, doslovno na suprotnoj strani, stoji druga, također neupitna činjenica, a to je da prirodne dezodoranse koristi samo 9% svjetske populacije. Ostalih 91% i dalje bira manje zdrave varijante.
Zašto je to tako? Je li u pitanju nedostatak informacija ili je zabluda u koju veliki proizvođači agresivnim marketingom planski dovode prosječnog kupca toliko snažna? Ili se, pak, radi o čistom konformizmu, nedostatku volje da mijenjamo ono na što smo navikli?
Koji god razlog prevladavao, on ne smanjuje jaz između ove dvije činjenice. Upravo zato pišemo ovaj tekst. Da jednostavno, a objektivno, iznesemo sve činjenice o prirodnim dezodoransima i time vas uputimo na stranu zdravlja.
Ako se vi kao pojedinac nakon čitanja ovog teksta odlučite makar dati šansu prirodnom dezodoransu, smatrat ćemo da smo uspjeli u svojoj namjeri.
Prirodni dezodorans – osnovne činjenice
Prirodni dezodorans je dezodorans napravljen isključivo od potpuno prirodnih sastojaka. U njemu nećete naći ne samo sporni aluminij, već i mnoge druge štetne tvari poput parabena, sulfata, ftalata, sintetičkih mirisa itd.
Međutim, ne radi se ovdje samo o štetnim sastojcima. Radi se i o onim uobičajenim, “manje štetnima“. Uzet ćemo za primjer alkohol koji je gotovo neizostavan u dezodoransima bez aluminija, a mjesto nalazi i u prirodnim dezodoransima. Razlika u porijeklu i utjecaju ovog sastojka u dvije navedene vrste dezodoransa je ogromna.
- Alkoholi u standardnim dezodoransima sintetizirani su u laboratorijama i izazivaju iritacije i suhoću kože.
- Alkoholi iz prirodnih dezodoransa su biljnog porijekla (dobiveni fermentacijom kukuruza ili šećerne trske), blagi su za kožu i imaju hidratizirajuća svojstva.
Isti ili sličan princip vrijedi i za sve ostale sastojke. Dok konvencionalni dezodoransi često koriste sintetičke ili jeftinije kemijske tvari, prirodni dezodoransi koriste organske, biljne ili mineralne alternative koje su zdravije za kožu i bolje za okoliš.
Štetni sastojci konvencionalnih dezodoransa
Riječi “štetan“ i “prirodan“ imaju isti problem. Obje su toliko puta zloupotrebljene u marketinškim kampanjama da su izgubile značenje. Jednostavno nam više ne odzvanjaju u uhu. A morale bi.
U kontekstu proizvoda koje koristimo da eliminiramo neugodan miris tijela, pojam “štetno“, odnosi se prvenstveno na aluminij. Povećane količine ovog teškog metala u krvi povezane su s različitim bolestima. Ipak, ne postoje studije koje su dokazale da aluminij iz antiperspiranta izaziva neku bolest. Doprinosi li pojavi određenih bolesti, sasvim je drugo pitanje. Na njega znanost još uvijek nema odgovor.
Bilo kako bilo, aluminij, kao i mnoge druge tvari, ne nazivamo štetnim olako. Jer dvije činjenice su neupitne:
- Aluminij, ftalati, parabeni, sulfati, sintetički mirisi i bolje dokazano su povezani su s iritacijama, izmjenama hormonalnog statusa, respiratornim problemima itd.
- Znanost nema odgovor na to kako akumuliranje ovih tvari dugoročno utječe na ljudsko zdravlje.
Kad na ove, dokazano nezdrave sastojke, dodamo i sintetičke upijajuće tvari, naftne derivate i kemijske konzervanse tj. sve takozvane “manje štetne“ sastojke drogerijskih dezodoransa, uviđamo da razloga za brigu ne manjka.
Srećom, ne manjka ni prirodnih alternativa.
Prirodni dezodorans – što točno stavljate na svoju kožu
U kontekstu prirodnih dezodoransa, riječ “prirodno“ treba shvatiti doslovno. Dakle, svi sastojci prirodnih dezodoransa potječu izravno iz prirode. Nisu kreirani u laboratorijama, niti njihova proizvodnja uključuje agresivne kemijske procese. Preneseni su iz prirode u pakiranje, bez ikakve štete po vas ili po okoliš.
Sastojci prirodnog dezodoransa
I prirodni dezodoransi i oni s drogerijskih polica funkcioniraju na isti način. Oni eliminiraju bakterije, upijaju znoj, donose ugodne mirise i hidratiziraju pazuh. Međutim, samo prirodni dezodoransi ove funkcije obavljaju na 100% zdrav i 100% prirodan način. Slijedi usporedba koja će vam razjasniti točno o čemu govorimo.
- Antibakterijski agensi
Standardni dezodoransi: Sadrže sintetičke antibakterijske tvari poput triklosana, koji je povezan s endokrinim poremećajima.
Prirodni dezodoransi: Koriste prirodne antibakterijske tvari poput cinkovog oksida ili ekstrakta čajevca. Ove tvari dolaze iz prirodnih minerala ili biljaka i nisu toksične za zdravlje niti okoliš.
- Mirisi
Standardni dezodoransi: Mirisi se dobivaju iz sintetičkih kemikalija (npr. ftalata) koje mogu izazvati alergije ili hormonske poremećaje. Ovi sastojci su jeftini i masovno proizvedeni.
Prirodni dezodoransi: Sadrže eterična ulja (npr. lavanda, limun, čajevac) ili prirodne arome dobivene iz biljaka. Proizvodnja uključuje hladno prešanje ili destilaciju.
- Upijajući agensi
Standardni dezodoransi: Koriste sintetičke upijajuće tvari poput aluminijskih soli ili talka, koji može biti kontaminiran azbestom.
Prirodni dezodoransi: Sadrže prirodne alternative poput sode bikarbone, arrowroot praha, ili kaolina. Ovi sastojci su sigurni i poboljšavaju teksturu proizvoda bez rizika za zdravlje.
- Hidratantni sastojci
Standardni dezodoransi: Često koriste naftnu bazu ili sintetičke humektanse poput propilen glikola, koji može iritirati osjetljivu kožu.
Prirodni dezodoransi: Koriste prirodne maslace i ulja, poput shea maslaca, kokosovog ili jojobinog ulja, koji su biljnog porijekla, bogati hranjivim tvarima i nježni za kožu.
- Konzervansi
Standardni dezodoransi: Sadrže kemijske konzervanse poput parabena i formaldehida, koji mogu izazvati iritacije ili imati potencijalne zdravstvene rizike.
Prirodni dezodoransi: Koriste prirodne konzervanse poput benzojeve kiseline, ekstrakta sjemenki grejpa ili vitamina E (tokoferola). Ovi konzervansi su sigurni i nježni za kožu.
Tu su i prirodni alkoholi i emulgatori koji zajedno s navedenim sastojcima garantiraju zdrav i učinkovit proizvod.
Da li su prirodni dezodoransi jednako učinkoviti?
Istina je sljedeća – prirodni dezodoransi nisu učinkovitiji od antiperspiranata ali su jednako učinkoviti kao i standardni dezodoransi.
Naime, antiperspiranti sadrže aluminij i zahvaljujući njemu u potpunosti obustavljaju znojenje. Prirodni dezodoransi ne funkcioniraju tako. Oni sadrže prirodne antibakterijske tvari kojima eliminiraju bakterije iz znoja i prirodne mirise kojima dodatno prikrivaju mirise tijela. Kao takvi, prirodni dezodoransi su jednako učinkoviti kao i drogerijski dezodoransi bez aluminija koji funkcioniraju na isti način.
Ipak, mora se priznati da subjektivni osjećaj učinkovitosti prirodnog dezodoransa ne ovisi samo od sastojaka. Ulogu igraju i drugi čimbenici poput kemije vašeg tijela, nivoa dnevnih aktivnosti te osobnih preferencija. Osim toga, tijelu je potrebno određeno vrijeme da se navikne na prirodni dezodorans.
Kad zbrojimo sve navedeno, postaje nam jasno da pronaći prirodni dezodorans koji sasvim odgovara osobnim potrebama nije jednostavan zadatak. Srećom, svjesni smo da put zdravlja ne biramo zato što je lak, već zato što je pravi. A imamo i olakotnu okolnost – upoznati smo sa svim što nas na tom putu može očekivati.
Šta možete očekivati pri prelasku na prirodne dezodoranse
Prva stvar koju ćete osjetiti pri prelasku na prirodni dezodorans je nelagoda. Nju izaziva činjenica da proizvod na koji ste navikli mijenjate novim, što uvijek nosi određenu dozu nesigurnosti. No, taj osjećaj nestat će brzo. Zamijenit će ga zadovoljstvo – svijest da ste napravili najbolji izbor za svoje zdravlje.
U praksi to znači sljedeće:
- Razdoblje detoksikacije: Tijelu će trebati vremena da se navikne na izostanak antiperspiranata. Činit će vam se da se znojite više jer će vaše dugo blokirane žlijezde otpuštati nakupljene toksine.
- Manje znojenja: Bez aluminija koji blokira znojne kanale, vaše tijelo će prirodno regulirati proces znojenja. To znači da ćete se kako vrijeme prolazi znojiti sve manje.
- Poboljšan izgled kože: Prestanak izloženosti sintetičkim tvarima radikalno će poboljšati izgled vaše kože. Pazuh će vam biti mek i hidratiziran.
Dakle, ključ je strplljenju. Zato duboko udahnite i strpljivo odaberite neki od naših prirodnih dezodoransa. I sjetite se da smo strpljivi bili i mi kad smo samo za vas izdvajali ono najbolje iz prirode.
podjeli s prijateljima:
ROzmeri
owner & founder
Rosemary je ostvarenje dugogodišnjeg sna poduzetnice Rozmeri Fanuko. Rozmeri je prepoznala vrijednosti brendova i osobno se uvjerila u učinke koje donosi kozmetika kreirana sa zdravim sastojcima, lišena agresivnih supstanci koje dugoročno ne djeluju dobro na kožu i organizam.
pročitaj i ostalo
OZNAKE
-
0% štetnih tvari
ajuverdski čajevi
Aloe vera
argan
Ayurveda
balans čvrstoće i elastičnosti
baobab
Dezedoransi
Dezedoransi bez aluminija
Drevne tajne u službi zdravlja
duh i tijelo
Holistički sustav liječenja
kokos
kreme za kosu
MAKEUP
Mentalno zdravlje
nega kose
NJEGA KOŽE
NJEGA LICA
oralna higijena
paste bez fluora
Pogodniji za osjetljiviju kožu
pozitivne emocije
prednosti istočnjačke medicine
prirodna kozmetika
Prirodni dezodoransi
PRIRODNI PROIZVODI
Prirodno zdravi zubi
ricinus
Rosemary cosmetics preporuke
SALT & STONE
Serumi protiv bora
Serumi za akne
Serumi za eksfolijaciju
serumi za lice
Serum za hidrataciju
stanje blagostanja
strugalice za jezik
tipovi kose
tipovi kože
već 5.000 godina vraćaju životnu snagu i volju
yoga
zdravo rješenje za vaš pazuh
zdravo stiliziranje kose