PREPORUKE, ISKUSTVA I NOVOSTI

ROSEMARY JOURNAL

Pročitaj naše preporuke i pronađi razne popuste
Kreme za kosu bez silikona i parabena. Zdravo stiliziranje kose. Idealan balans čvrstoće i elastičnosti. Aloe vera, argan, kokos, baobab i ricinus.

Najbolje kreme za kosu– Dopunska njega za svaki tip kose

Kreme za kosu su dodatni proizvod u redovitoj njezi kose. Njihova popularnost u posljednjih nekoliko godina porasla je iz dva razloga. Prvi je taj što su iznimno učinkovite i lake za korištenje. Drugi je sve snažnije uvjerenje da kosu kakvu imate kad izađete iz frizerskog salona možete imati i doma. Potrebno je samo koristiti prave proizvode.

U prave proizvode prvenstveno spadaju šamponi za kosu i maske bez štetnih sastojaka. Oni vašoj kosi vraćaju zdravu teksturu i sjaj. Nakon njih na scenu stupaju kreme za kosu.  Zahvaljujući njima, vaša kosa izgledat će kao da brigu o njoj vode profesionalci.

Kako se točno koriste i kako odabrati najbolju kremu za kosu pitanja su na koja ćete odgovor naći u tekstu ispod.

Šta su kreme za kosu i čemu služe

Općenito promatrano, kreme za kosu spadaju u proizvode za stiliziranje kose. To je njihova osnovna namjena. Koriste se umjesto gelova i lakova, ili kao njihova dopuna. Kao takve, one su posljednji korak u procesu njege kose koji provodite kod kuće, bilo da imate dugu ili kratku kosu. Ako odaberete zdrave kreme za kosu, one će ne samo stilizirati vašu kosu prema vašim idejaama, već će je i dodatno njegovati prema njezinim potrebama.

U zavisnosti od problema kojeg rješavaju, kreme za kosu mogu biti namijenjene:

  • Raščešljavanju kose
  • Formiranju lokni
  • Stiliziranju neposlušne kose
  • Stvaranju volumena kose koja je prirodno tanka,
  • Hidrataciji ili
  • Zaštiti vlasi od visokih temperatura.

Bitno je naglasiti da ova lista ne obuhvaća sve namjene krema za kosu. Neke će jednostavno služiti tome da prirodno zdravu i podatnu kosu učine još svilenkastijom i svježijom. Bilo kako bilo, kad ih isprobate i pronađete onu koja vam odgovara, sigurno ćete postati vjerni korisnik ovog iznimno korisnog proizvoda.

Prednosti krema za kosu u odnosu na gelove i lakove

S obzirom da su proizvod izvorno namijenjen stiliziranju kose, mnogi od vas se pitaju zašto koristiti kremu za kosu a ne gel ili lak. Odgovor  je jednostavan i leži u 3 osnovne činjenice:

  1. Kreme za kosu imaju znatno laganiju i fleksibilniju formulu

Kada ih koristite, vaša kosa će biti neopterećena, laka i podatna. Dakle, moći ćete je oblikovati kako želite, a da ona i dalje djeluje slobodno i prirodno. To, priznat ćete, nije slučaj sa gelovima i lakovima koji kosu drže snažno na mjestu ali uz određene posljedice – neprirodan izgled, nepodatna vlas, stvrdnuta frizura.

  1. Istovremeno stiliziraju i njeguju kosu

Kreme za kosu često sadrže hranjive sastojke poput ulja, vitamina i proteina koji njeguju kosu dok je stilizuju. Ovo ih čini idealnim za svakodnevno korištenje, jer ne samo da pomažu u postizanju željenog izgleda, već i štite kosu od isušivanja i oštećenja.

  1. Kreme za kosu ne ostavljaju ljepljiv trag

Za razliku od gelova i lakova koji mogu ostaviti bijele tragove i osjećaj ljepljivosti, kreme za kosu  se ravnomjerno nanose, ne ostavljaju tragove i ne otežavaju kosu. To ih čini savršenim izborom za one koji žele urednu frizuru bez kompromisa po pitanju udobnosti i izgleda.

Osim toga, raznovrsnost ovog proizvoda je impresivna – ovisno o tipu kose i potrebama, kreme za kosu mogu se koristiti za oblikovanje frizure tokom dana, zaštitu kose od toplote pri stilizovanju ili kao završni korak za dodavanje suptilnog sjaja bez otežavanja.

Sve u svemu, govorimo o jednom iznimno korisnom i djelotvornom proizvodu koji mogu koristiti i žene i muškarci i djeca. Pri izboru bitno je samo obratiti pažnju na tip kose i sastav proizvoda.

Prije nego pređemo na tu temu, objasnit ćemo samo kako se kreme za kosu koriste.

Kreme za kosu bez silikona i parabena. Zdravo stiliziranje kose. Idealan balans čvrstoće i elastičnosti. Aloe vera, argan, kokos, baobab i ricinus.

Kako se koriste kreme za kosu

Način korištenja kreme za kosu ovisi o samom proizvodu i o tipu kose kojem je namijenjen. Najsigurnije rješenje je pročitati upute za korištenje koje ozbiljni proizvođači uvijek istaknu na samom proizvodu ili na njegovom pakiranju. Ipak, postoje opća pravila koja pomažu u postizanju optimalnih rezultata.

  • Nanošenje na vlažnu kosu: Kreme za kosu obično se nanose na vlažnu kosu nakon pranja. Vlažna kosa omogućava bolju distribuciju kreme i lakše upijanje aktivnih sastojaka.
  • Manje je više: Kreme za kosu često imaju bogatu formulu, pa je dovoljno koristiti malu količinu proizvoda, ovisno o duljini i debljini kose. Počnite s manjom količinom i dodajte po potrebi.
  • Ravnomjerno nanošenje: Kremu je najbolje rasporediti ravnomjerno po cijeloj kosi, fokusirajući se na sredinu kose i krajeve, jer su oni obično suši i oštećeniji.
  • Izbjegavati korijenje: Ne preporučuje se nanošenje kreme direktno na korijenje, jer to može opteretiti kosu i uzrokovati da postane masnija brže nego inače.
  • Sušenje: Nakon nanošenja, kosu možete osušiti na prirodan način ili koristiti fen. Ako želite dodatnu kontrolu, kremu možete koristiti prije oblikovanja frizure s alatom za stiliziranje.

Pridržavati se ovih općih smjernica iznimno je korisno jer ćete na taj način najbolje osjetiti sve prednosti proizvoda a pri tom nećete nanijeti nepotrebnu štetu kosi ili vlasištu.

Kreme za kosu prema tipu kose

Kao što smo već rekli, osnovna funkcija krema za kosu je stiliziranje, sekundarna je njega. Logički promatrano, stilizirati i njegovati suhu i masnu kosu nije ista stvar, jer se potrebe ova dva tipa kose radikalno razlikuju. Kombinirana stanja poput prirodno masne kose koja je isušena kemijskim procesima da i ne spominjemo.

Srećom, kreme za kosu su dovoljno raznovrsne da mogu da pokriju osnovne tipove kose i njihova česta stanja.

Pregled dajemo u tablici u nastavku.

TIP ili STANJE KOSE POTREBNA NJEGA I SASTOJCI KREME ZA KOSU
Suha kosa (često kovrčava) Intenzivna hidratacija - shea maslac, maslac od sjemenki manga, kokosovo ulje
Masna kosa Lagana formula za kontrolu sebuma – ružmarinovo ulje, ulje čajeveca, aloe vera
Oštećena kosa Regeneracija i zaštita od lomljenja – med, ricinusovo ulje, kolagen
Neposlušna kosa (fizz) Hidratacija i smanjenje elektriciteta - ulje avokada i bademovo ulje, makadamija, glicerin
Tanka kosa Volumen bez otežavanja – arganovo ulje, aloe vera, med, ekstrakt zelenog čaja
Farbana kosa Hidratacija i jačanje dlake – ulje avokada, kokosovo ulje, ulje konoplje
Beživotna kosa Njega i revitalizacija – maslinovo ulje, med, aloe vera
Normalna kosa Hidratacija bez osjećaja težine – aloe vera, ekstrakt kamilice, ulje jojobe

Uz ove, i mnoge druge prirodne sastojke poput aminokiselina iz riže, pčelinjeg voska i baobaba, kosu ćete stilizirati lako i učinkovito.

Kako pronaći najboju kremu za kosu

Na ovo pitanje već smo vam u velikoj mjeri dali odgovor u prethodnom odlomku. U biti, bitno odrediti svoj tip kose i/ili stanje odnosno problem na kom želite poraditi te naspram toga odabrati kremu za kosu koja sadrži sastojke iz tablice.

Međutim, postoji još jedna stvar o kojoj treba povesti računa a to su štetni sastojci u kremama za kosu. Naime, kao i šamponi ii maske za kosu, tako i standardne kreme za kosu koje najčešće viđate u drogerijama i na reklamama sadrže sulfate, silikone, parabene i mnoge druge štetne tvari.

Uloga ovih tvari u kremama za kosu je da ih čine učinkovitima i dugotrajnima. Službeni stav znanosti je da količina ovih tvari u proizvodima za kosu ili lice nije dovoljna da bi ostavila bilo kakve posljedice sem evenutalne iritacije kože. Ipak, činjenice su sljedece:

  • Niti jedan od ovih sastojaka ne može se smatrati zdravim po čovjeka ili okoliš, i
  • Za svaki od ovih sastojaka postoje zdrave alternative.

Dakle, najbolju kremu  za kosu pronaćićete i tako što ćete izbjeći štetne sastojke odnosno potražiti njihove zdrave alternative.

Prirodne kreme za kosu bez silikona, sulfata i parabena

Kreme za kosu bez silikona, sulfata i parabena te drugih štetnih tvari nazivamo prirodnim. To je zato što su ovakvi proizvodi u potpunosti organski, ne nanose nikakvu štetu čovjeku ili okolišu i nisu testirani na životinjama. Kada ih koristite, garantirano ste na strani zdravlja i ekologije.

Kako biste znali koje točno sastojke u kremama trebate izbjegavati a koje potražiti, pogledajte tablicu ispod. U njoj smo pripremili pregled najčešćih štetnih tvari u proizvodima za kosu i organskih spojeva koji ih mijenjaju.

ŠTETNE TVARI U KREMAMA ZA KOSU ZDRAVE ALTERNATIVE
Parabeni (methylparaben, propylparaben) Prirodni konzervansi poput ekstrakta ruzmarina ili tokoferola (vitamin E) koji sprečavaju rast bakterija i produžuju rok trajanja proizvoda.
TFtalati Prirodni mirisi iz esencijalnih ulja poput lavande, naranče ili ruže, koji osiguravaju sigurno mirisno iskustvo bez štetnih kemikalija.
Silikoni (dimethicone, cyclopentasiloxane) Biljna ulja poput arganovog ulja ili jojobe, koja pružaju sjaj i glatkoću bez stvaranja filmskog sloja
Formaldehidi (DMDM hydantoin, quaternium-15) Prirodni konzervansi i esencijalna ulja koji imaju antimikrobna svojstva, poput čajevca ili lavande.
Umjetni mirisi RPrirodni mirisi iz esencijalnih ulja koja također nude aromaterapijske koristi (npr. lavanda, mentol).
Polietilen glikol (PEG) Biljni glicerin ili sorbitol koji pomažu u hidrataciji kose bez negativnog utjecaja na kožu.
Mineralna ulja (petrolatum) Biljna ulja kao što su maslinovo ulje ili avokado, koji hrane kosu i pružaju joj vlagu na prirodan način.

Upravo ovakve proizvode možete naći u našoj web trgovini. Zato vam najiskrenije savjetujemo – istražite naše proizvode za stiliziranje kose i odaberite i učinkovitost i zdravlje

podjeli s prijateljima:

ROzmeri

owner & founder

Rosemary je ostvarenje dugogodišnjeg sna poduzetnice Rozmeri Fanuko. Rozmeri je prepoznala vrijednosti brendova i osobno se uvjerila u učinke koje donosi kozmetika kreirana sa zdravim sastojcima, lišena agresivnih supstanci koje dugoročno ne djeluju dobro na kožu i organizam.

pročitaj i ostalo