PREPORUKE, ISKUSTVA I NOVOSTI

ROSEMARY JOURNAL

Pročitaj naše preporuke i pronađi razne popuste
Mentalno zdravlje možemo unaprijediti jednostavnim tehnikama i ritualima. Kako izazvati pozitivne emocije i fiziološke procese koji donose dobrobit.

Mentalno zdravlje i moć svjesnosti trenutka: Kako wellness rituali doprinose našem umu i tijelu

Mentalno zdravlje je s stanje blagostanja. Karakterizira ga sposobnost osobe da ostvaruje svoje potencijale, radi i doprinosi zajednici, učinkovito se noseći sa svakodnevnim životnim stresom. Na prvu bismo rekli da svi mi više – manje uspješno obavljamo ovaj posao. Kad se zamislimo, međutim, shvatamo da problem leži u promjenjivosti ovog omjera. I u tome što kad nas stanje blagostanja napusti dovoljno dugo, naše mentalno zdravlje biva narušeno. Kao posljedica, javljaju se poremećaji poput anksioznosti i depresije od kojih prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije pati svaki osmi čovjek na planeti.

O tome kako izbjeći ove zastrašujuće statistike i kako jednostavnim wellness ritualima učiniti i duh i tijelo zdravijim, i posljedično ljepšim, govorimo u ovom tekstu.

Zato udahnite duboko i posvetite mirnu pažnju redovima koji slijede. Koristit će vam, obećavamo.

Mentalno zdravlje i svjesnost trenutka

Mentalno zdravlje je iznimno bitno za svakog čovjeka. Ono obuhvaća naše misli, osjećanja i ponašanja. U biti, odnosi se na to jesmo li u kojoj mjeri sposobni da uživamo u životu

Ako uopćeno gledano:

  • dobro spavate,
  • imate zdrave odnose,
  • optimistično promatrate život,
  • fizički se dobro osjećate, i
  • osjećate da imate kontrolu nad životom i odlukama koje donosite,

to znači da vam je mentalno zdravlje na dobroj razini.

Ako, pak:

  • imate problem s nesanicom i koncentracijom,
  • osjećate nagle i česte promjene raspoloženja i apetita,
  • često se osjećate tužno i zabrinuto, te
  • ne uspijevate obaviti svoje svakodnevne zadatke,

to je znak da na svom mentalnom zdravlju trebate poraditi. Aktivno i na svim frontovima.

Jedno od najmoćnijih oružja koje ne košta ništa, a mnogo pomaže u borbi za dobro mentalno zdravlje, je mindfulness tj. aktivna svijest o sadašnjem trenutku.

Točna uloga svjesnosti trenutka u mentalnom zdravlju

Mindfullness se definira kao sposobnost čovjeka da bude svjestan trenutka u kom trenutno postoji. Zvuči banalno, ali uopće nije.

Radi se o tome da uslijed brzine života, protoka informacija i nagomilanih obaveza, moderni čovjek veći dio svog dana provede obavljajući zadatke automatski. Dok vozimo, čitamo stotine e-mailova, obavljamo nabavku, spremamo ručak ili ručamo u restoranu, naše misli hrle u različitim pravcima daleko od trenutka i okolnosti u kojima se naše tijelo nalazi. Provodeći život tako, mi uopće nismo svjesni onog što se dešava u nama i oko nas. Ignoriramo duboke probleme, simptomi fizičkih bolesti nam prolaze ispod radara, ne uživamo u vedrom nebu niti smo doista svjesni da je smijeh najmilijih ono što život čini vrijednim življenja. Kronično smo zabrinuti, umorni i tužni. Mentalno zdravlje nam slabi, a godine prolaze.

Pitate se kako svijest o trenutku u svemu ovom može pomoći? Pa tako što ćete npr. dok pijete kavu razmišljati o okrepljujućem mirisu i ukusu, a ne o nezadovoljnom šefu. Tako što ćete dok šetate u šumi misliti o kisiku koji liječi vaša pluća, a ne o tome kako trebate smršaviti 5 kg. Tako što ćete korak po korak osvijestiti činjenicu da je svaka minuta koju provodimo na ovom divnom planetu poklon. Da prekomjernom tugom, nekontroliranom brigom i uzaludnim stresom oko stvari na koje ne možete utjecati činite grijeh prema sebi samima. Da je odvojiti bitno od nebitnog vaš posao, a lična sreća vaš zadatak.

Mindfullness taktikama do stabilnog mentalnog zdravlja

Sad kad je jasnije kako  svijest o trenutku utječe na naše mentalno zdravlje pozabavit ćemo se taktikama i ritualima koji nam pomažu da živimo u trenutku svjesno i da osjetimo trenutak.

U osnovne mindfulness taktike spadaju:

  • Svjesno disanje: Kad mislimo o tome kako dišemo tj. fokusiramo se na sam proces, usporavamo rad srca i smirujemo um.
  • Meditacija: Usmjerena pažnja na dah, tijelo, misli i zvukove smanjuje aktivnost centara za stres u mozgu, spušta razinu hormona stresa, te snižava puls i krvni tlak.
  • Vođenje dnevnika: Misao postaje stvarna tek kad je zapišemo. Vođenje dnevnika pomaže u razrješavanju emocija i očuvanju mentalnog zdravlja.
  • Hodanje s pažnjom: Usredotočenost na korake i okolinu smanjuje mentalni umor i poboljšava raspoloženje.
  • Mindful prehrana: Svjesno uživanje u hrani razvija zdraviji odnos prema prehrani i smanjuje emocionalno jedenje.
  • Zahvalnost: Svakodnevno izražavanje zahvalnosti povećava optimizam i smanjuje negativne misli.

Najbolje od svega je to što prakticiranje ovih taktika zahtijeva malo vremena i nula novaca. Njihovi rezultati se, pak, novcem ne mogu platiti. Kao i obično, ispostavlja se da su najbolje stvari u životu besplatne.

Uloga wellness rituala

Wellness rituali su svjesne aktivnosti koje provodite s ciljem opuštanja i postizanja unutarnje ravnoteže. Oni pomažu očuvanju mentalnog zdravlja tako što nadopunjuju mindfulness taktike i produbljuju njihov učinak.

Ime im možda zvuči moderno, ali wellness rituali koje danas koristimo stari su preko 5.000 godina i potječu iz drevnih civilizacija starog Egipta, Indije, Kine, Grčke i Latinske Amerike. Doprinos modernog doba u ovom konkretnom slučaju sveo se na znanstveno dokazivanje prednosti ovih praksi. Tako je, primjerice, dokazano da:

  • Aromaterapija i opuštajuće kupke snižavaju razinu kortizola i poboljšavaju raspoloženje.
  • Eterična ulja imaju umirujuća svojstva i često se koriste kao prirodna podrška mentalnom zdravlju.
  • Ispijanje ajuverdskih čajeva potiče osjećaj smirenosti. Ovaj ritual može postati trenutak svjesnosti i brige o sebi.

U wellness rituale koji doprinose fizičkom i mentalnom zdravlju spadaju i tjelesni rituali poput joge i masaže. Oni smanjuju napetost u mišićima, poboljšavaju cirkulaciju i pomažu tijelu da se oslobodi nagomilanog stresa. Tako na primjer, studije pokazuju da samo 20 minuta joge dnevno može smanjiti simptome anksioznosti i depresije. Osim toga, stvaranje vlastitih večernjih rituala, poput paljenja mirisnih svijeća i štapića može pomoći mozgu da prepozna vrijeme za opuštanje i lakši san.

Svi ovi rituali mogu vam pomoći da održite miran i zdrav um.  Što se nas tiče, najveći dokaz njihove učinkovitosti je to što su ih prije 7 milenija prakticirali ljudi koji su bez napredne tehnologije gradili piramide, izumili precizne solarne kalendare i na osnovu kretanja planeta uspješno planirali žetvu.

Tko smo mi da im kažemo da nisu znali što rade.

Prirodni dezodorans je jedino potpuno zdravo rješenje za vaš pazuh. Bez aluminija, parabena i ftalata. 0% štetnih tvari, 100% zdravlja.

Mentalno zdravlje i ljepota

Pojmovi ljepota i mentalno zdravlje skupa se pojavljuju uglavnom u negativnom kontekstu. Razlog su nerealni moderni standardi ljepote koji dokazano negativno utječu na mentalno zdravlje. Naime, pod utjecajem društvenih mreža, adolescenti, posebice djevojke, razvijaju negativnu sliku o vlastitom izgledu. Iz nezadovoljstva sobom rađaju se tuga, anksioznost i depresija.

Međutim, cilj ovog teksta je da ukaže na pozitivnu povezanost mentalnog zdravlja i ljepote. Princip je jednostavan. Mentalno zdrava osoba je zadovoljna sobom i životom. Zadovoljstvo tj. pozitivne emocije općenito, pokreću fiziološke procese koji se reflektiraju na naš izgled:

  • Hormoni: Nizak nivo kortizola (hormona stresa) dovodi do smanjenja upalnih procesa u organizmu. To znači manje akni, manje bora, više kose, manje celulita.
  • San: Stabilno mentalno zdravlje omogućuje kvalitetan san. Kvalitetan san ubrzava obnavljanje stanica kože, utječe na smanjenje podočnjaka i svježiji izgled tena.
  • Bolja probava: Mentalna ravnoteža podržava zdrav rad crijeva, što se odražava kroz zdraviju kožu, jer probavni sustav igra ključnu ulogu u detoksikaciji organizma.
  • Energija: Mentalno zdrav čovjek često ima vedar izraz lica, sjajne oči i prirodan osmijeh – znakove unutarnjeg zadovoljstva koji privlače ljude. Osim toga, manje mrštenja znači i manje bora.
  • Briga o sebi: Kada se osjećamo dobro, skloniji smo redovito njegovati tijelo, pravilno se hraniti i biti fizički aktivni, što dodatno doprinosi zdravlju kože, kose i tijela.

Zato se često i kaže da prava ljepota dolazi iznutra – jer zdrav um njeguje tijelo. Pomaže mu i zdrava, organska kozmetika.

Zaljučak

I zadovoljstvo i nezadovoljstvo su prirodna stanja svojstvena čovjeku. Nezadovoljstvo nas čak može motivirati na promjene i napredak. Dakle, samo po sebi, ono ne mora nužno biti loše po naše mentalno zdravlje i kvalitetu života. Pod uvjetom da je proaktivno i kratkoročno.

Ipak, zadovoljstvo je stanje kom mentalno zdrav čovjek teži. A zadovoljniji ćemo biti ukoliko se malo češće zaustavimo, osvrnemo oko sebe i primijetimo stvari na kojima trebamo biti zahvalni. Nekad je to zdravlje roditelja, nekad partnerski odnos, a nekad sunčan dan ili lijepa kosa. Osvrćući se na ono što je lijepo, pokrenut ćemo fiziološke procese zahvaljujući kojima ćemo se i osjećati i izgledati ljepše.

Svijest o trenutku i onom lijepom u njemu najmoćnije je oružje koje nam je priroda dala.

Koristimo ga u svoju korist, a ne na svoju štetu.

podjeli s prijateljima:

ROzmeri

owner & founder

Rosemary je ostvarenje dugogodišnjeg sna poduzetnice Rozmeri Fanuko. Rozmeri je prepoznala vrijednosti brendova i osobno se uvjerila u učinke koje donosi kozmetika kreirana sa zdravim sastojcima, lišena agresivnih supstanci koje dugoročno ne djeluju dobro na kožu i organizam.

pročitaj i ostalo